Archives

avril 2011
L Ma Me J V S D
« mar   mai »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Jeudi 7 avril / 25 mars 2011 : Annonciation

Четверг 7 апреля / 25 марта 2011 года

Благовещение Пресвятой Богородицы.

Седмица 5-я Великого Поста,  глас4.
Преставление свт. Тихона, патриарха Московского и всея России (1925).

По Уставу, при совпадении праздника Благовещения Пресвятой Богородицы с четвергом 5-й седмицы Великого поста пение Великого канона прп. Андрея Критского («стояние Марии Египетской») переносится на утреню вторника 5-й седмицы Великого поста.

Тропарь Благовещения, глас 4 : Днесь спасения нашего главизна и еже от века таинства явление: Сын Божий Сын Девы бывает, и Гавриил благодать благовествует. Темже и мы с ним Богородице возопиим: радуйся, Благодатная, Господь с Тобою.

Тропарь святителя Тихона, патриарха Московского и всея Руси (прославление), глас 1 : Апостольских преданий ревнителя * и Христовы Церкве пастыря добраго, * душу свою за овцы положившаго, * жребием Божиим избранного * Всероссийскаго Патриарха Тихона восхвалим * и к нему с верою и упованием возопиим:* предстательством святительским ко Господу * Церковь Русскую в тишине соблюди,* расточенная чада ея во едино стадо собери, * отступившия от правыя веры к покаянию обрати, * страну нашу от междоусобныя брани сохрани * и мир Божий людем испроси.

Иный тропарь святителя Тихона, патриарха Московского и всея Руси, глас 3 : В годину тяжкую Богом избранный * в совершенной святости и любви Бога прославил еси, * во смирении величие, в простоте и кротости силу Божию являя, * положил душу за Церковь, за люди своя,* исповедниче патриарше святе Тихоне, * моли Христа Бога, * Емуже сораспялся еси, * и ныне спасти землю Русскую и паству Твою.

Кондак святителя Тихона, патриарха Московского и всея Руси, глас 2 : Тихостию нрава украшен, * кротость и милосердие кающимся являяй, * во исповедании православныя веры и любве ко Господу * тверд и непреклонен пребыл еси, * святителю Христов Тихоне. * Молися о нас, да не разлучимся от любве Божия, * яже о Христе Иисусе, Господе нашем.

Кондак Благовещения, глас 8 : Взбранной Воеводе победительная, яко избавльшеся от злых, благодарственная восписуем Ти, раби Твои, Богородице, но, яко имущая державу непобедимую, от всяких нас бед свободи, да зовем Ти: радуйся, Невесто Неневестная.

Поется Трисвятое.
Прокимен, глас 4 : Благовестите день от дне спасение Бога нашего.
Стих : Воспойте Господеви песнь нову, воспойте Господеви вся земля

Аллилуиа, глас 1 : Снидет яко дождь на руно, и яко капля каплющая на землю.
Стих : Будет имя Его благословено во веки, прежде солнца пребывает имя Его.

Задостойник праздника : Припев: Благовествуй, земле, радость велию, хвалите, Небеса, Божию славу,
и ирмос: Яко одушевленному Божию кивоту, да никакоже коснется рука скверных. Устне же верных, Богородице, немолчно, глас Ангела воспевающе, с радостию да вопиют: радуйся, Благодатная, Господь с ТобоюMP3.

Причастен : Избра Господь Сиона, и изволи его в жилище Себе. Аллилуиа, аллилуиа, аллилуиа.

Comments are closed.